Anti-Santa banner
Pozor! Veškerý obsah se přesouvá na www.klusik.cz

CB

Všeobecně o CB-čkách

Než zapnete


Pokud již máte stanici pořízenou, máte pořízenou anténu a máte chuť si trochu zaexperimentovat a začít se stavbou vysněného komunikačního zařízení, nezbývá, než se do toho pustit.


Koncovky
Možná hned prvním problémem, který vás potká, bude něco ve smyslu "jak to sakryš zapojit, nějak mi to do sebe nepásne...". Možná jste narazili na problém kompatibility různých konektorů. Není totiž prostě jen jeden "konektor na anténu". Je jich hned několik. A zrovna máte anténu s tímto a stanici s jiným. Nedá se nic dělat, musíte si pořídit nějakou redukci.

TNC
Téencéčková přechodka
TNC je běžný konektor např. u ručních stanic. Je to "ten nejmenší" konektor, který můžeme najít. Je tvořem soustředným odstíněním, plastovým vnitřkem a konektorem. Na stanice se šroubuje ve směru otáčení hodinových ručiček.

BNC
Béencéčko
BNC je velice podobný TNC konektoru, akorát není šroubovací, ale "nasazovací". Jednoduše se na sebe dva protikusy nasadí a pootočením do sebe zapadnou a sedí. Výhoda je ve velmi rychlém připojování (kdo někdy stavil LAN po koaxu, ví své..). Nevýhoda je u těchto zařízení především v tom, že BNC nemusí tak dobře držet a trochu se v samici "viklat" - takže trochu horší vlastnosti signálu a podobně. Avšak tyto problémy jsou spíše nahodilé, jinak je rozdíl takřka nerozpoznatelný.

PL
Tento konektor se nejčastěji nachází na anténách, je větší, než TNC a BNC, obsahuje šroubovací závit, tlustý delší konektor uvnitř. Je velice pevný a "robustní". Nejčastěji je potřeba právě přechodka PL/TNC či naopak. Např. u ruční stanice s TNC při připojování na vnější anténu. Jinak většina stanic již PL má zabudovaný.

N
Toto je taktéž větší konektor, je podobný PL. Nachází se takřka jen na antenních vedeních a kabelech. Zatím jsem ho nepotřeboval.


Smontováno?
Výborně, teď jen stačí zapnout a stanici naladit. Resp. ne stanici, ale anténu. Anténa je běžný zářič na určitou vlnovou délku - v tom by nebyl problém, ale ten nastává, připojíme-li anténu nějakým kabelem. Čím delší kabel, tím více nám "znehodnocuje" firemní nastavení délky antény, na kabelu vzniká indukčnost a anténa se musí ladit, aby se po vedení netahal zbytečně jalový proud. K takovému účelu nám slouží PSV metr (angl. SWR). Není to levná záležitost, hodní síbíčkáři zajisté rádi zapůjčí či dokonce naladí. Má dva konektory, na jednu stranu připojíme vysílačku a na druhý konec kabel k anténě. Nyní musíme nastavit "celé" pásmo - u 40 kanálových strojů tedy nastavíme první kanál a tak na vteřinu zaklíčujeme. Ručička PSV se přiblíží k 1. To je i ideální stav, nejčastěji se však nastavuje na hodnoty přibližně 1.2. Nastavíme nejvyšší frekvenci (40. kanál) a akci opakujeme. Na anténě je nějakým způsobem umožněna změna parametrů - ať již ladícím šroubkem, či jinak (vše se dozvíte k dokumentaci k produktu). Nastavíme tedy anténu tak, abychom dostali vhodný kompromis. U 80 kanálových strojů je princip podobný, ale tam je nejnižší frekvence na 41. kanálu, nejvyšší na 40 (řada je tedy 41, 42 ... 80, 1, 2,...40). Vhodné je změřit PSV na několika bodech uprostřed pásma. U kvalitního vedení a antény nastavení nezabere více, než pár minut (stačí na to přijít).

Nalazeno?
Tak teď již zbývá pár základních pokynů, na které je vždy třeba vzpomenout, než stanici zapnete. Napájení je samozřejmostí, bez toho stanička neožije, to je jasné. Věc, která je důležitá, je přišroubovat či jinak připojit anténu. Pokud bychom příjímali bez antény, těžko bychom něco chytili, ale problém nastane (ten vážnější) při vysílání. Anténa má určitou indukčnost, se kterou koncový zesilovač jaksi "počítá". No a pokud tam není, může se lehce koncový tranzistor prorazit. Čili oprava a ztracený čas a peníze. Pokud je vše technicky dokonalé a připojené, zbývá jedna věc, která se před vysíláním musí promyslet - "opravdu chceme vysílat"? Ono přeci jen přijít doprostřed rozhovoru, někomu tam skočit a pak nevědět co říci - není to moc dobré. Raději chvilku poslouchejte, ať zjistíte, kdo všechno na kanále je, dobře si rozmyslete, jestli do řeči někomu skočíte, takže jen pokud máte nějakou připomínku "k věci". Není nic horšího, než když si dva zasvěceně povídají o stavbě modelu dvojplošníku z druhé světové a někdo je přeruší dotazem "ahoj, jak se máš" :-D