Anti-Santa banner
Pozor! Veškerý obsah se přesouvá na www.klusik.cz

CB

Všeobecně o CB-čkách

Než začnete


Než začnete, musíte si tedy pořídit nějakou stanici. Podle toho, jestli budete se stanicí v pohybu, v autě, na kole či doma u televize, si můžete zvolit z několika "základních" typů:


Pevné stanice
Pevna stanice (zakladnovka)
Pevná stanice je určena především pro "domácí" provoz - její přenos je více, či méně komplikovaný. Většinou se staví přímo s napájením ze sítě 230V. V dnešní době se ani tak nepoužívají, protože jich není ani tolik typů a za další ani kvalita není zdaleka nejlepší. To ovšem neznamená, že pevná stanice je špatnou volbou, jen existují volby lepší.

Mobilky
Mobilni stanice AE6080
Mobilní stanice jsou určeny pro provoz do vozidel, avšak v dnešní době se s oblibou používají i místo pevných stanic - jednak jsou mnohem rozšířenější, takže je z čeho vybírat, je větší konkurence - lepší ceny, dále-pak je vhodná jejich univerzálnost. Jednoduše je lze zapojit přímo do auta, mají totiž přímo napájení 12V. Potřebují tedy ke svému životu "trafíčko". Dalo by se říci, že tento druh stanic je nejrozšířenější.

Ručky
Allamat 27 - Rucni radiostanice
Ruční radiostanice se hodí tam, kde "ostatní selžou". Je tedy vhodná na přenos (na výlety a podobně). Samozřejmě se na ně dá připojit normální anténa a provozovat je jako stanice pevné, či mobilní. Svým tvarem a funkcemi jsou však uzpůsobeny přenosnému použití - mají tedy akumulátory a jsou vhodné "do ruky".


Co je ještě potřeba?
Běžné mobilní stanice potřebují napájet. Volba napájecího zdroje je velmi důležitá, protože jeho kvalita může značně ovlivnit další funkci a životnost vaší stanice. Výběr vhodného zdroje proto dobře promyslete.


Trafíčko
Zdrojik k CB
Stanice mohou prakticky po celé Evropě vysílat výkonem maximálně 4W. I když to podle běžného zákona nevychází, taková stanice na 12V si může vzít ve špičce třeba i 2A. Zbytek jde na ztráty, vlastní provoz stanice, zahřívání, osvětlení displaye ... prostě na další věci. Proto se vyplatí přemýšlet dopředu, než koupit zdroj 500mA a při delších relacích používat mokrý hadr, aby neshořel :-) Myslím, že zde nemá cenu tolik šetřit - zdroj alespoň na 2A je samozřejmostí, lépe však na 3A - nedostává takový "záhul" a investice se vám vrátí v mnohem delší životnosti, která je několikanásobně vyšší, než u až po okraj zatěžovaném 1A zdroji. Dále je vhodné přemýšlet o nabíjení akumulátorů (u ručních stanic). Pokud zdroj má jmenovité napětí 12V a proud např. 2A, acu (pokud jich máte 10ks) nikdy nenabijete efektivně a hlavně zcela. Vhodný se jeví zdroj na 13.6V/3A. Dokáže utáhnout nabíjení a ještě k tomu provoz stanice (samozřejmě plus vlastní ztráty). Pokud si tedy nechcete zadělat na problém, doporučuji koupit nějaký lepší zdroj tak, aby vyhovoval vám i vaší stanici.


Smysl nákupu
Od věci samozřejmě není ani přemýšlení nad vlastním celkovým smyslem nákupu. Je jisté, že se nevyplatí kupovat stanici za 25000 Kč, když jste s tím nikdy nedělali a ani nevíte, jestli takovou nádheru v budoucnosti využijete. Takové dražší stanice mají i funkce, o kterých začátečník nemusí mít ani tušení, že je vůbec má (AM, SB...) a jejich použití může být i proviněním proti zákonu. Dále pak je vhodné se zamyslet nad tím, jestli je vhodné zakoupit pevnou stanici do prvního patra v paneláku, když okolo stojí další paneláky, za barákem kopec, les, továrna a ještě vysokonapěťové vedení. Můžete mít sebelepší stanici, ale množství rušení, které se vám do ní dostane prostě neodfiltrujete. V takovém (poněkud přehnaném) případě je vhodné se podívat spíše po nějaké mobilní stanici, anebo po ručce. Samozřejmě idálním stavem je 100% rozumnost sousedů a možnost umístění CB antény na střechu (potřebujete povolení). Jenže takový ideální případ asi v životě nenastane (mám 10 bytů v sousedství v jednom vchodě a problémem jsou i zaparkovaná auta před domem....)