Anti-Santa banner
Pozor! Veškerý obsah se přesouvá na www.klusik.cz

CB

Všeobecně o CB-čkách

Co to je CB?


CB je zkratka anglického Citizen Band - občanského pásma. Toto veřejné pásmo se pohybuje na frekvencích okolo 27 MHz, používá se (dnes již) výhradně frekvenční (či fázová) modulace (F3E).

K čemu to tedy je?
Po "síbíčku" si můžete povídat s kamarády stejně, jako byste tak činili po ICQ, Skype či telefonu. Ten hlavní rozdíl oproti těmto komunikačním mediím je v tom, že komunikace na CB je kompletně veřejná, což znamená, že vás kdykoliv může kdokoliv poslouchat a nemusíte o tom ani vědět. Ale naproti telefonům je CB absolutně zadarmo. Občas se stane, že zaslechnu na kanále nějaké "srdceryvné" příběhy o tom, jak si někdo kanál koupil a že je jen jeho, tak ať mu tam někdo neleze a podobně. To ale není možné, protože - jak jsem již uvedl - kanály CB jsou zadarmo a veřejné - nikdo si tedy nemůže osvojit právo na jeho vlastnictví.

Co k takové srandě potřebuji?
Není toho mnoho - potřebujete stanici, která je schopna na frekvencích CB vysílat (a samozřejmě i přijímat :-)). V dnešních dobách se ceny stanic pohybují přibližně v cenových relacích ne příliš vzdálených mobilním telefonům, dokonce možná těm levnějším. Další věc, kterou budete potřebovat, je nějaké pěkné místo, odkud můžete vysílat (a podle toho se i zařídit) - není nic horšího, než vysílat v přelidněném sídlišti z prvního patra. Pokud je i toto vaše situace, je lepší uvažovat nad nějakým přenosným zařízením či automobilovou stanicí.